Doposażenie infrastruktury badawczej Zakładu Spawalnictwa

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie realizuje w latach 2018-2019 projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich mający na celu Doposażenie infrastruktury badawczej Zakładu Spawalnictwa (Laboratorium PoliTEST) Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie w najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą.

NAZWA PROJEKTU

CEL PROJEKTU

Zwiększone wykorzystanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w gospodarce poprzez inwestycje w infrastrukturę B+R

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Wartość projektu: 3 864 338,08 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 2 374 165,07 PLN

CELE I PLANOWANE EFEKTY

Głównym celem projektu jest doposażenie infrastruktury badawczej WIMIM ZUT, który posiada w swojej strukturze laboratorium PoliTEST pełniące usługi na rzecz przemysłu. Program badawczy WIMiM ukierunkowany jest m.in. na specyficzne potrzeby przemysłu lokalnego branży stoczniowej, offshore, energetyki wiatrowej oraz budowy inteligentnych maszyn wytwórczych. Szacuje się, że zwiększenie spektrum możliwości badawczych laboratorium spowoduje wzrost zainteresowania ofertą badawczą wydziału a to przełoży się na wzrost współpracy pomiędzy Uczelnią i partnerami z przemysłu oraz zwiększeniem liczby wspólnie prowadzonych badań i przygotowanych publikacji naukowych.

Dodatkowym celem do realizacji w ramach wnioskowanego projektu jest zwiększenie świadomości przedsiębiorstw na temat możliwości współpracy z uczelnią oraz posiadanej bazie laboratoryjnej i możliwościach naukowo-badawczych.

Celem niniejszego projektu jest nabycie infrastruktury B+R służącej do prowadzenia badań struktury i właściwości mechanicznych materiałów i technologii spawania, wykorzystanie nowych metod badawczych w zakresie materiałów czy technologii spawania co ze społecznego punktu widzenia będzie powodować korzyści takie jak: wzrost poziomu technicznego firm i ich pracowników. Z ekonomicznego punktu widzenia firmy z regionu zachodniopomorskiego mają potrzeby rozwojowe związane z ulepszaniem ich technologii spawania, ulepszaniem procesu technologicznego prowadzącego do wytworzenia innowacyjnych technologii i procesów przemysłowych, czy skrócenie czasu produkcji. Wszystkie działania symulacyjne i badawcze, które będą realizowane na zakupionej aparaturze spowodują oszczędności czasu, materiałów oraz pieniędzy. Obszary gospodarcze, którym w szczególności ma być dedykowane przedsięwzięcie to: przemysł metalowo-maszynowy, metalurgia, inżynieria materiałowa, odlewnictwo i obróbka metali, spawalnictwo, regeneracja i naprawa elementów maszyn.

Projekt wpisuje się w następujące inteligentne specjalizacje Pomorza zachodniego:

1. Wielkogabarytowe konstrukcje wodne i lądowe (konstrukcje te wytwarza się przez spawanie metali i ich stopów, tendencja rynku wypiera materiały o niskiej wytrzymałości na rzecz materiałów o wysokiej wytrzymałości aby konstrukcje wielkogabarytowe miały mniejszą masę.
  2. Zaawansowane wyroby metalowe (właściwości metali i ich stopów mogą być badane na urządzeniu Gleeble 3500. Dodatkowa funkcjonalność wykorzystania urządzenia w części gospodarczej będzie umożliwiała wykonanie badań: ciągłe odlewanie stali, badania struktury i właściwości mechanicznych materiałów/technologii spawania, wykorzystanie nowych metod badawczych w zakresie materiałów czy technologii spawania);
  3. Zgodność pośrednia do inteligentnej specjalizacji: Produkty drzewno-meblarskie (gdzie do obróbki drewna stosuje się ostrza i narzędzia wykonane z stopów metali).
  4. Produkty inżynierii chemicznej i materiałowej (Urządzenie Gleeble 3500 umożliwia przeprowadzenie obróbki cieplnej materiałów, wytapiania i krystalizacji metali, proces ciągłego odlewania oraz badania dylatometryczne, symulacje fizyczną procesów zachodzących w strefie wpływu ciepła złącza spawanego. Te wszystkie badania przeprowadza się w celu opracowania nowych produktów materiałowych takich jak np. nowe gatunki stali).

Wszystkie te działania po realizacji projektu przyczynią się w znacznym stopniu do poprawy konkurencyjności regionu na tle kraju i w skali międzynarodowej, ze względu na fakt, że są tylko 3 podobne urządzenia w kraju, a kadra Laboratorium PoliTEST (Zakładu Spawalnictwa) współpracuje z ludźmi z przemysłem i jest nastawiona na rozpowszechniane wiedzy.

Cennik badań prowadzonych na symulatorze cykli termiczno-odkształceniowych procesów spawania Gleeble 3500

• Ocena spawalności materiału, symulacja procesu spawania i strefy wpływu ciepła na rzeczywistych próbkach (Rm, M, KV, HV), badania dylatometryczne i interpretacja wyników: 9 000 – 12 000 zł
  • Badania dylatometryczne, wykresy CCT i TTT: 2 000- 3 500 zł
  • Próby zmęczenia cieplno-mechanicznego: 1 500 – 2 500 zł
  • Badanie temperatury zerowej wytrzymałości (NST): 1 500 – 2 500 zł
  • Ustalanie temperatur NDT, DRT, BTR i RDR na dostarczonych materiałach od klienta: 2 500 – 3 500 zł
  • Próba podatności na pękanie z użyciem procedury SICO: 2 500 – 3 500 zł
  • Symulacja obróbki plastycznej na gorąco m.in. próba rozciągania na gorąco, jednoosiowa próba ściskania na gorąco: 300 – 1000 zł
  • Symulacja procesu topnienia i krzepnięcia – kontrola rozrostu ziarna: 500 zł – 1000 zł
  • Spiekanie proszków metalicznych: 500 zł – 1000 zł
  • Symulacja strefy wpływu ciepła HAZ dla złączy spawanych: 4 500 zł – 6 500 zł
  • Pozostałe usługi związane wykorzystaniem sprzętu do badań materiałowych i inne wyspecyfikowane przez klienta, w tym badania reklasyfikacyjne: ceny ustalane indywidualnie

Podane kwoty są cenami netto, należy do nich doliczyć podatek VAT 23%.

Wysokość ceny zależy od rodzaju badanego materiału, zużytych materiałów, ilości próbek niezbędnych do uzyskania wyniku oraz czasu pracy urządzenia.