21 czerwca 2022 r. w Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii odbyło się Seminarium Naukowe „Innowacyjne rozwiązania w analizie chemicznej i mechanicznej materiałów”. Seminarium zorganizowała Firma SHIM-POL we współpracy z firmą LENSO oraz z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie.
„Shim-Pol A.M. Borzymowski” to firma, która dostarcza szerokie spektrum urządzeń i akcesoriów z obszaru chromatografii, spektroskopii, optyki, spektrometrii mas, bioanalizatorów, zaawansowanych analizatorów powierzchni, ale również maszyny wytrzymałościowe i zmęczeniowe (statyczne i dynamiczne). Są to rozwiązania firm: Shimadzu, Kratos, Dr. Maisch, Quadrex, Biotage, Antec, zaś Shim-Pol jest ich przedstawicielem w Polsce.
Firma LENSO jest dystrybutorem rozwiązań metrologicznych firmy GOM, jednego z liczących się dostawców skanerów 3D, optycznych systemów pomiarowych na rynku międzynarodowym. Doświadczony i kompetentny zespół inżynierów metrologów Firmy, zapewnia pomoc przy doborze odpowiedniego systemu pomiarowego, prezentacje urządzeń, wdrożenia i support. Dodatkowo przeprowadza szkolenia z zakresu metrologii 3D, wymiarowania i tolerowania geometrycznego GD&T.
Gości Seminarium przywitał Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie – prof. dr hab. inż. Mirosław Pajor.
Pierwszą prelekcję pt. Badania jakości materiałów stosowanych w nauce i przemyśle – przedstawił Pan Jan Podgórski. Kolejnym temat były Nowatorskie rozwiązania Shimadzu w analizie pierwiastkowej - Dr Rafał Głaszczka. Trzecim prelegentem był dr Marcin Kneć z tematem: Zastosowania optycznych systemów pomiarowych 3D marki GOM do pomiarów materiałowych oraz obiektów.
W drugim bloku tematycznym zaprezentowano tematy:
Techniki odbiciowe w spektroskopiach FTIR, UV-Vis oraz w spektrofluorymetrii - teoria i praktyka - Dr Rafał Głaszczka oraz Ultraszybkie obrazowanie w analizie materiałów kompozytowych - Jan Podgórski.
Seminarium zamknęły pokazy praktycznego wykorzystania prezentowanych urządzeń, które zostały poprowadzone przez:
- dr Sebastiana Szopę „Szybka i bezwzorcowa analiza próbek metalicznych na spektrometrze EDX-7000P firmy Shimadzu”,
- dr Rafała Głaszczkę „FTIR-ATR szybkie i wygodne narzędzie do określania składu”,
- dr Marcina Kneć „ Analiza próbek z wykorzystaniem maszyny wytrzymałościowej Shimadzu AGX-V z systemem GOM – ARAMIS”.
Seminarium zgromadziło 85 uczestników z wielu ośrodków naukowych (Politechnika Poznańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Akademia Morska w Szczecinie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny) jak i firm przemysłowych (Samsung Electronics Poland Manufacturing Sp. z o.o., PLASTPIPE Sp. z o.o. Sp.k., ANALYTICAL R&D Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A., Nolato Stargard Sp. z o.o., Tenslab Sp. z o.o., ECOPOLPLAST Sp. z o.o., STAKO Sp. z o.o., STARGUM Stankiewicz Sp. j.).
Tak liczne grono uczestników miało możliwość wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów podczas przerw między sesjami.
ZUT jako współorganizator mógł pochwalić się również sprzętem obu Firm, jaki jest w posiadaniu Uczelni.
Dziękujemy za spotkanie.