Jak zostać łowcą meteorytów?

Jak zostać łowcą meteorytów? Obserwacje, poszukiwania, badania

Aby badać pozaziemską materię, można wysyłać w kosmos niesamowicie drogie sondy, albo… cierpliwie czekać na spadek meteorytu. Jego odnalezienie nie jest jednak proste. W tym celu, w różnych zakątkach świata – a także w Polsce – powstały sieci bolidowe, które rejestrują przeloty jasnych meteorów i pozwalają wyznaczyć obszar poszukiwań.

Kto i dlaczego poszukuje meteorytów oraz w jaki sposób można pomóc naukowcom zajmującymi się kosmiczną materią. Wykład pt. „Jak zostać łowcą meteorytów?” przybliży sposoby obserwacji kosmicznych skał, ich klasyfikację oraz techniki poszukiwawcze. Nasz gość opowie także o naukowej wartości meteorytów i celach badań nad nimi.

Kompleksowa, ponad godzinna prezentacja, to nie jedyna atrakcja tego spotkania. Będzie też można dotknąć fragmentu prawdziwego meteorytu (w tym kilku okazów odkrytych w Polsce), zweryfikować swoje znaleziska oraz wziąć udział w konkursie z nagrodą w postaci meteorytu.

Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów w czwartek, 24 października, o godz. 19:00, Audytorium Maximum ZUT al. Piastów 19 Szczecin, sala 301.

Mateusz Żmija to wiceprezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, twórca sieci bolidowej Skytinel oraz uczestnik wypraw poszukiwawczych w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech.

Organizator: PTMA Szczecin / www.astronomia.szczecin.pl

Wstęp wolny.