Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie realizuje projekt pn.: „Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19” w ramach w ramach projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”

NAZWA PROJEKTU

Semi-autonomiczny robot dezynfekujący do walki z COVID-19

CEL PROJEKTU

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnego semi-autonomicznego robota, który sam penetruje pomieszczenia/obiekty i za pomocą środka dezynfekującego skutecznie eliminuje bakterie i wirusy, w tym koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19, bez narażenia personelu na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka.

FINANSOWANIE PROJEKTU

Projekt jest realizowany i współfinansowany w ramach Projektu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wartość projektu: 174 753,90 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 149 930 PLN

OPIS PROJEKTU

W ramach proponowanego projektu opracowany zostanie innowacyjny semi-autonomiczny robot, który sam penetruje pomieszczenia/obiekty i za pomocą środka dezynfekującego skutecznie eliminuje bakterie i wirusy, w tym koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19, bez narażenia personelu na bezpośredni kontakt z czynnikami ryzyka. Na robocie zamontowany zostanie zbiornik z odpowiednim środkiem, który będzie rozpylany za pomocą specjalnego układu dysz lub armatek.  Robot będzie mógł zostać zastosowany do dezynfekcji szpitali, urzędów, obiektów kwarantanny lub innych miejsc publicznych o dużym zagęszczeniu ludzi (dworcach autobusowych, parkingach, wspólnotach mieszkaniowych i na ulicach, szczególnie w wąskich przejściach) Urządzenie wyposażone będzie również w opcję monitorowania temperatury osób, będących w zasięgu wbudowanej kamery termowizyjnej. Optymalnym umiejscowieniem robota w trybie pomiaru temperatury będą główne wejścia do budynków. Aby zwiększyć funkcjonalność robota będzie on mógł być sterowany radiowo lub z użyciem sieci GSM. Jego modułowa budowa pozowali na podwójne zastosowanie robota w walce z pandemią koronawirusa i użycie go jako urządzenia do dostarczania przedmiotów, przeprowadzania inspekcji wizyjnej z użyciem kamer lub odbioru zanieczyszczonych produktów (np. takich jak pościel). Będzie to szczególnie przydatne dla obiektów, w których przebywają osoby objęte kwarantanną, szpitali i pozwoli na dostarczanie im niezbędnych środków takich: jedzenie, leki, środki czystości itp. Po kontakcie z osobami lub przedmiotami narażonymi na ekspozycję z wirusem robot może się sam zdezynfekować.

Realizacja projektu będzie trwała 3 miesiące od 01.08.2020 r. – 31.10.2020 r.

KIEROWNIK PROJEKTU

mgr inż. Karol Miądlicki
e-mail: Karol.Miadlicki@zut.edu.pl
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki