Absolwenci kierunku mechatronika są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie w firmach wdrażających nowoczesne rozwiązania, w biurach konstrukcyjno-projektowych, w działach badawczo-rozwojowych oraz w utrzymaniu ruchu. Zdobyta w trakcie nauki wiedza, a szczególnie ta z pogranicza różnych dziedzin techniki, pozwala im się bardzo szybko dostosować do stawianych im wymagań. Dzięki temu są cenionymi pracownikami i poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami.
Twoja wiedza i rozwój
Interdyscyplinarne studia na specjalności mechatronika umożliwiają zdobycie wykształcenia w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji oraz badań nowoczesnych urządzeń mechatronicznych. Urządzenia takie charakteryzują się wysoką integracją komponentów mechanicznych, elektronicznych, automatycznego sterowania oraz elementów informatycznych. W związku z tym, w procesie projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji takich układów konieczny jest udział inżynierów posiadających wiedzę i umiejętności z zakresu wszystkich dziedzin wchodzących w skład mechatroniki: mechaniki i budowy maszyn, elektroniki, informatyki i automatyki.
Absolwent kierunku mechatronika posiada przygotowanie do pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych oraz konstrukcyjnych. Przygotowany jest również do wykonywania zadań w zakresie nadzoru, diagnostyki i eksploatacji urządzeń mechatronicznych oraz układów sterowania maszyn. Absolwenci posiadają następujące kompetencje i umiejętności:
- doboru materiałów, projektowania, wytwarzania i eksploatacji układów mechanicznych,
- zespołowego i indywidualnego projektowania, doboru i analizy układów sterowania, w szczególności układów napędowych,
- korzystania z komputerowych systemów wspomagających prace inżynierskie w mechatronice oraz posługiwania się nowoczesnymi środkami informatycznymi,
- posługiwania się przyrządami pomiarowymi, budowania systemów pomiarowych, poprawnego prowadzenia i oceniania wyników pomiarów,
- nadzorowania pracowników obsługi w celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji maszyn i urządzeń.
Możesz pracować jako ...
- inżynier mechatronik
- konstruktor urządzeń mechatronicznych
- inżynier automatyki i robotyki
- inżynier utrzymania ruchu
- inżynier elektryk - automatyk
- projektant systemów automatyki, robotyki oraz aparatury kontrolno-pomiarowej
- integrator zrobotyzowanych systemów wytwarzania
- programista maszyn CNC
Absolwenci są zatrudniani w działach badawczo-rozwojowych w firmach wdrażających układy automatyki i robotyki w różnych obszarach przemysłu oraz wprowadzających na rynek nowoczesne urządzenia sterujące i wykonawcze. Absolwenci są odpowiedzialni za nadzorowanie prac nad konstrukcją i testowaniem prototypów urządzeń, oprogramowanie sterowników PLC, programowanie i optymalizację pracy robotów czy linii produkcyjnych. Są przygotowani do analizowania problemów związanych z systemami zrobotyzowanymi oraz planowania działań modernizacyjnych, usprawniania i optymalizacji pracy układów sterowania maszyn i urządzeń w celu utrzymaniu ciągłości produkcji. Realizują również zadania związane z oprogramowaniem maszyn CNC w celu wytworzenia produktu oraz z organizacją współpracy maszyn CNC z systemami CAD/CAM.
Wybrane przedmioty nauczania ...
- Eksploatacja układów mechatronicznych
- Układy elektroniczne w mechatronice
- Systemy wizyjne, rozpoznawanie obrazów
- Diagnostyka układów mechatronicznych
- Badania doświadczalne urządzeń mechatronicznych
- Bazy danych
- Elektronika
- Elektrotechnika
- Fizyka
- Inżynieria oprogramowania
- Komputerowe projektowanie konstrukcji elektronicznych
- Komputerowe projektowanie konstrukcji mechanicznych
- Metrologia i systemy pomiarowe
- Napędy elektryczne
- Napędy hydrauliczne i pneumatyczne
- Obrabiarki CNC
- Podstawy mikro- i nanotechnologii
- Podstawy robotyki
- Programowanie obrabiarek CNC i robotów
- Programowanie układów sterowania
- Systemy sensoryczne i wykonawcze
- Szybkie prototypowanie układów mechatronicznych
- Techniki symulacji w budowie maszyn