Wytwarzanie przyrostowe metodą SLS polega na spiekaniu proszku polimerowego za pomocą podczerwonego lasera. Proces, podobnie jak w przypadku innych technologii przyrostowych, odbywa się warstwowo, ale w odróżnieniu od nich, nie wymaga stosowania podpór, co znacznie ogranicza odpady produkcyjne, skraca czas procesu i eliminuje konieczność obróbki poprocesowej (mechaniczne lub chemiczne usuwanie podpór). Brak podpór pozwala również na „drukowanie” ruchomych mechanizmów w postaci złożonej.
Urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków polimerowych metodą SLS pozwala na tworzenie elementów z następujących materiałów: PA12, PA11, PA11 ESD, PP, TPU (materiał elastyczny). Rozmiar przestrzeni roboczej, to 110mm x 160mm x 245mm. Zakres grubości pojedynczej warstwy materiału wynosi od 75μm do 175μm.
Oferta badawcza: Wydruki części i mechanizmów z materiałów: PA12, PA11, PA11 ESD, PP. Dobór i optymalizacja parametrów wytwarzania dla niestandardowych materiałów. Wytwarzanie części z niestandardowych materiałów w oparciu o wytyczne klienta.
Osoba do kontaktu:
dr inż. Marta Krawczyk
Marta.Krawczyk@zut.edu.pl
Katedra Technologii Wytwarzania
Urządzenie zakupione w ramach projektu nr RPZP.01.03.00-32-0001/21 Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki w laboratorium technologii inteligentnych materiałów i struktur tłumiących.
„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 –2020”.