Urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków metali metodą selektywnego stapiania laserowego

Metoda SLM, czyli selektywne stapianie wiązką lasera, jest jedną z metod wytwarzania przyrostowego potocznie nazywanego drukiem 3D. W metodzie tej proszek metalowy nanoszony jest na platformę roboczą warstwa po warstwie i stapiany w miejscu powstawania obiektu. Ze względu na to, że w metodzie tej materiał występuje w formie proszku możliwe jest wytwarzanie części składających się z wielu elementów w jednym procesie w postaci złożonej, uzyskanie struktury ażurowej zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz detalu oraz otrzymanie skomplikowanych obiektów, których nie można otrzymać klasycznymi metodami wytwarzania takimi jak obróbka skrawaniem, czy odlewnictwo.

Urządzenie do wytwarzania przyrostowego z proszków metodą selektywnego stapiania wiązką lasera (SLM) pozwala na tworzenie obiektów z szerokiej gamy materiałów metalowych, takich jak np. stal nierdzewna, narzędziowa, tytan i jego stopy, stopy niklu czy stopy aluminium. Rozmiar przestrzeni roboczej urządzenia wynosi 150 mm x 150 mm x 150 mm, a zakres wysokości pojedynczej warstwy materiału od 20 μm do 80 μm.

Oferta badawcza: Wsparcie w rozwoju produktu, wytwarzanie prototypów, pojedynczych części czy małych serii. Posiadane urządzenie pozwala na badania nad doborem i optymalizacją parametrów i strategii wytwarzania, również z niestandardowych materiałów, a dzięki modułowej budowie również z ich małej objętości.

Osoba do kontaktu:
dr inż. Marta Krawczyk
tel. 91 449 43 77 Marta.Krawczyk@zut.edu.pl
Katedra Technologii Wytwarzania

 

 

 

 

Urządzenie zakupione w ramach projektu nr RPZP.01.03.00-32-0001/21 Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki w laboratorium technologii inteligentnych materiałów i struktur tłumiących.

„Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 –2020”.