Informacja

Podsumowanie 2025 roku na WIMiM 07.01.2026 10:29

Rok 2025 był dla WIMiM czasem intensywnej pracy, sukcesów i wartościowych inicjatyw dydaktycznych oraz studenckich.

Z dumą możemy podsumować najważniejsze wydarzenia: 

  • nasza Uczelnia oraz kierunki inżynieria mechaniczna i inżynieria materiałowa jako jedyne z województwa zachodniopomorskiego znalazły się w prestiżowym zestawieniu EngiRank 2025 
  • kontynuowaliśmy nowy cykl Spotkań z Absolwentami, goszcząc m.in. Wiktora Woźniaka oraz Szymona Szczukę
  • integrowaliśmy się ze studentami podczas wspólnych spotkań przy grach planszowych, karaoke i kręglach 
  • aż 4 kierunki studiów WIMiM znalazły się w Rankingu Studiów Technicznych Perspektyw 2025 
  • podpisaliśmy porozumienie o współpracy z ZS nr 5 w Stargardzie, rozwijając działania edukacyjne i promujące nauki techniczne 
  • naukowcy z WIMiM zdobyli 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie SIMP – Osiągnięcie Techniczne 2024, odbywającym się pod patronatem NCBiR 
  • studenci Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników zajęli 2. miejsce w XXI Ogólnokrajowej Konferencji Naukowej „Wiosna 2025” we Wrocławiu 
  • dr hab. inż. Paweł Dunaj, prof. ZUT został uhonorowany 3-letnim stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 
  • studentka Katarzyna Bodys reprezentowała WIMiM w prestiżowym wydarzeniu „Woman in Tech Camp”, organizowanym przez Perspektywy Women in Tech 
  • dzięki inicjatywie naszego studenta Bartosza Feculaka, pomysłodawcy akcji, udało się zebrać 16 litrów krwi
  • studenci Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników aktywnie rozwijali swoje kompetencje, biorąc udział w zawodach robotycznych Robo Challenge 
  • odbyła się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2025/2026, podczas której powołany został nowy Ambasador Wydziału – pan Bartosz Borysewicz, nasz absolwent, reprezentujący firmę Magra Sp. z o.o. 
  • podczas XI Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych, w bloku technicznym, nasi studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników „SKM” zajęli 1. miejsce 
  • gościliśmy na wydziale wielu uczniów szkół średnich i podstawowych, prezentując im możliwości studiowania na WIMiM. Odwiedzili nas m.in. uczniowie ze Szczecina, Torunia, Pyrzyc oraz Piły  
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Błędzki zajął 23. miejsce w kraju w prestiżowym, międzynarodowym rankingu najlepszych naukowców świata opublikowanym na portalu Research.com, w kategorii Materials Science 
  • zorganizowaliśmy II Ogólnopolską Konferencję Naukową „Inżynieria Materiałowa – Materiały i Technologie”, która odbyła się w Świnoujściu i zgromadziła przedstawicieli środowiska naukowego z całej Polski 
  • studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników (SKNM) odbyli kosmiczne spotkanie z Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Podczas wydarzenia zaprezentowali międzywydziałowy projekt łazika, nad którym intensywnie pracują
  • gościliśmy na wydziale pracowników firmy Permedia, którzy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy podczas dedykowanych wykładów i warsztatów prowadzonych przez naszych specjalistów 
  • nasi studenci byli również aktywni sportowo, reprezentując Uczelnię m.in. na Akademickich Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn – Półfinał A, a także podczas Akademickich Mistrzostw w Piłce Siatkowej Mężczyzn, gdzie Drużyna ZUT znalazła się w gronie najlepszych zespołów. Studenci brali także udział w rozgrywkach piłki nożnej 
  • studenci mieli możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego CSWP (Certified SOLIDWORKS Professional)  
  • mury Wydziału opuścili kolejni absolwenci, uzyskując tytuł inżyniera i rozpoczynając swoją zawodową drogę 
  • podpisaliśmy list intencyjny inaugurujący działalność Westpomeranian MED HUB, umożliwiając naszym studentom realizację praktyk w firmach zrzeszonych w MED HUB 
  • Dziekan WIMiM wziął udział w uroczystych obchodach jubileuszy wielu uczelni wyższych, m.in. Politechniki Śląskiej 
  • zorganizowaliśmy seminaria międzywydziałowe podczas których gościliśmy wielu ekspertów i przedstawicieli świata nauki, w tym dr hab. inż. Pawła Niegodajewa, prof. Politechniki Częstochowskiej, Profesora Zeki Ayağ z Industrial Engineering Department, prof. Jaspreet S. Dhupia z University of Auckland – Waipapa Taumata Rau 
  • prezentowaliśmy się podczas 11. edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie 
  • zorganizowaliśmy kilkanaście Spotkań z Przemysłem dla naszych studentów we współpracy z firmami z regionu, m.in. EcoGenerator, Pilkington, ELWIKO, KALMAR. Gościnnie wystąpił również prof. Zeki Ayağ. 
  • dzięki współpracy z ZWiK Szczecin na wydziale zamontowano wodopój 
  • współorganizowaliśmy seminaria międzywydziałowe, podczas których swoje prezentacje przedstawiły firmy: SHM System, EC TEST Systems oraz Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP o/Szczecin 
  • nasi Doktoranci Szkoły Doktorskiej będą realizować granty badawcze w ramach zwycięstwa w Konkursie „Grant Rektora – Edycja 2025” 
  • nasi naukowcy otrzymali Nagrody Rektora za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej i naukowej 
  • stopień naukowy doktora uzyskali: Arkadiusz Charuk, Jakub Grabiec, Leszek Resner, Przemysław Zmitrowicz, Michał Zarzeczny oraz Robert Cieślak 
  • odbyły się dwa posiedzenia Rady Gospodarczo-Dydaktycznej WIMiM, wzmacniające współpracę Wydziału z otoczeniem społeczno-gospodarczym 
  • wzięliśmy udział w projekcie DUTEK, w ramach którego zorganizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla najmłodszych 
  • uruchomiliśmy nowoczesne laboratorium do przygotowywania cyfrowych wykładów, Laboratorium Wytwarzania Przyrostowego, stworzyliśmy nowe stanowisko dydaktyczne dla studentów, wyposażone w kamery przemysłowe. Zakupiliśmy nowy twardościomierz. Rozszerzyliśmy bazę laboratoryjną i dydaktyczną Katedry Technologii Energetycznych o łącznej wartości inwestycji 300 tys. zł 
  • Świadectwo Uznania PRS zostało odnowione. Nasze laboratorium posiada je nieprzerwanie od 1984 roku, a obecne uznanie obowiązuje do maja 2028 
  • zorganizowaliśmy 24. Szczecińskie Seminarium Spawalnicze  
  • nasi studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn – Mikołaj, Michał i Nikodem – wzięli udział w międzynarodowej szkole letniej CEEPUS 2025, która odbywała się na Węgrzech 
  • prof. dr hab. inż. Elżbieta Piesowicz odebrała nominację z rąk Prezydenta RP 
  • nasi pierwszoroczniacy zajęli 6. miejsce na sportowych rozgrywkach uczelnianych, pn. ZIUTEK 
  • wystartował Program „Absolwencie, wróć na WIMiM” – pierwszy cykl zajęć prowadził nasz absolwent, Pan Grzegorz Grochala  
  • Samorząd Studencki WIMiM zorganizował Dzień Sportu, integrując studentów i promując aktywność fizyczną 
  • odbyliśmy liczne spotkania z firmami z regionu, wzmacniając współpracę z otoczeniem gospodarczym 
  • nasi studenci realizowali liczne, ciekawe prace badawcze, a w ramach zajęć praktycznych odwiedzali firmy z regionu, m.in. Backer OBR w Stargardzie, EcoGenerator w Szczecinie oraz Serwis Ford Bemo Motors Szczecin Ustowo 
  • byliśmy obecni na VIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Mundurowych na poligonie drawskim 
  • zorganizowaliśmy Dni Otwarte oraz III Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej, które łącznie zgromadziły ponad 800 uczestników 
  • podczas Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM) ponownie pobiliśmy rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki” 
  • nasi studenci otrzymali „Nagrodę Santander dla studentów ZUT w Szczecinie 2025” za  osiągnięcia naukowe i społeczne 
  • Wimuś wraz ze studentami odwiedził ponownie Oddział Hematologii i Onkologii Kliniki Szpitala przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie na zaproszenie Fundacji Cancer Fighters, wspierając młodych pacjentów i promując działania społeczne 
  • nasi studenci pomalowali betonowe pisanki, w ramach kreatywnych działań integracyjnych i artystycznych 
  • dr inż. Łukasz Mozga, wraz ze swoim rodzinnym serwisem samochodowym, zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Bandera Sukcesu” podczas V edycji konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu” – Pomorze Zachodnie 
  • Nasi naukowcy aktywnie udzielali się w mediach: 

    • dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz prof. ZUT – Radio Szczecin, Twoje Radio, Radio Naukowe, artykuł w Gazecie Wyborczej
    • dr inż. Tomasz Stoeck - Radio Super FM 
    • dr inż. Łukasz Mozga – Radio Plus, TVP3
    • dr hab. inż. Sławomir Wiśniewski prof. ZUT oraz dr hab. inż. Marcin Chodźko prof. ZUT – portal wszczecinie.pl 

  • dr inż. Paweł Kochmański uczestniczy w projekcie NAWA 
  • Prof. Elżbieta Piesowicz została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej – Sapientia et Veritas za wybitne osiągnięcia naukowe 
  • gościliśmy Absolwentów Instytutu Budowy Maszyn i Okrętów, rocznik 1980/81 
  • nasz student Franciszek wziął udział w III edycji Konkursu Piosenki Wszelakiej „Każdy student śpiewać może” 
  • dr inż. Marcin Gołaszewski znalazł się na liście laureatów Narodowego Centrum Nauki, zdobywając finansowanie na projekty mogące wywrzeć znaczący wpływ na energetykę i nowoczesny przemysł 
  • braliśmy udział w licznych targach edukacyjnych i wydarzeniach naukowych, w tym m.in.: 

    • Edu Day: Wałcz, Koszalin, Stargard, Szczecinek, Piła, Starogard, Tczew
    • Salon Maturzystów Perspektyw w Szczecinie
    • Edu Power w Szczecinie
    • Explory 2025 w Gdyni i w Szczecinie
    • Europejskie Targi Możliwości w Szczecinie 

  • Krzysztof Pypeć został wyróżniony za rozprawę doktorską, a jego promotorka, prof. Elżbieta Piesowicz, również otrzymała wyróżnienie za wkład w rozwój pracy naukowej 
  • Dziekan przyznał nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę dyplomową 
  • nasi naukowcy – prof. Andrzej K. Błędzki, dr hab. inż. Kamil Urbanowicz, prof. ZUT, prof. Sławomir M. Kaczmarek oraz dr inż. Rafał Grzejda, prof. ZUT – znaleźli się w gronie TOP 2% najbardziej wpływowych badaczy na świecie 
  • powitaliśmy na Wydziale nowe twarze: Arkadiusz Charuk, Tomasz Gołaszewski, Cyprian Tyszko, Bartosz Płotka oraz Patryk Fiszer 
  • dr hab. inż. Sandra Paszkiewicz, prof. ZUT zdobyła finansowanie w konkursie NCN SONATA 20, wspierając rozwój badań naukowych na WIMiM 
  • nasi studenci i pracownicy aktywnie uczestniczyli w wyjazdach ERASMUS, m.in. do Rumunii i Portugalii 
  • po raz czwarty wzięliśmy udział w „Spacerku na Uniwerek” i Wspólnej Inauguracji Roku Akademickiego 2025/2026, świętując rozpoczęcie nowego roku razem ze szczecińskimi uczelniami i mieszkańcami 
  • Byliśmy wystawcami i uczestniczyliśmy w licznych wydarzeniach biznesowych i konferencjach, m.in.: 
    Hyvolution 2025 (targi wodorowe, Europa), POLSMA w Prenzlau, 40th International Conference of The Polymer Processing Society w Auckland, Business Mixer w Stargardzie, Europejskie Targi Nauki w Poznaniu, EU SPEN 25th International Conference & Exhibition, Baltic Biomat – I edycja Baltic Symposium on Polymer and Biomaterials Science, FEMS EUROMAT 2025, debata akademicka „Nauka i biznes – wspólny rozwój regionu”, Polsko-Niemiecka Konferencja Energetyczna w Świnoujściu, forum branżowe „Geotermia średniogłęboka” w Szczecinie, konferencja FAST/SPS: From Research to Industry w Krakowie, VII Ogólnopolski Konwent nt. „Współpraca międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego” w Warszawie, IV Rozmowy Jakościowe w Stargardzie, Industrial Bridge w Szczecinie, I Narodowy Kongres „Nauka dla Biznesu” w Warszawie, seminarium SATU w Szczecinie, Baltic Economic Congress 2025, Formnext 2025, Europejski Kongres Lean Management, oraz VI Konferencja „Współpraca nauki i biznesu w inżynierii produkcji” 
  • Karol i Damian ze Studenckiego Koła Naukowego Mechatroników „SKM”, pod opieką dr inż. Łukasza Mozgi, dokończyli swoje dzieło i skonstruowali gablotę z poliwęglanowych szyb, dzięki czemu jedyny w Polsce szczeciński zegar kulkowy „Sklepu pod Gwiazdami” odzyskał bezpieczeństwo 
  • do grona naszych profesorów ZUT dołączył dr inż. Konrad Kwiatkowski 
  • nasi absolwenci zostali laureatami Nagrody Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją (PTZP) za najlepszą pracę dyplomową 
  • dr hab. inż. Andrzej Jardzioch, prof. ZUT został odznaczony Złotym Medalem Komisji Edukacji Narodowej za długoletnią służbę 
  • podczas MECHA MIKOŁAJEK rozdaliśmy studentom worek prezentów, w tym czekolady i wydziałowe gadżety 
  • w quizie MIKOŁAJ SPAWALNIK w finale nagrody zdobyło czterech studentów. 
  • Nagroda główna: notebook Lenovo Legion 5 Pro 16″, pozostali zwycięzcy otrzymali antykradzieżowe plecaki Bange, wypełnione niespodziankami. 

Dziękujemy wszystkim studentom, pracownikom i partnerom za wspólny, inspirujący rok 2025!